Înregistrare   •  Am uitat parola   •  Ajutor

Nasii trebuie sa fie cununati la biserica ?

siminaa

Data nunţii: 13/06/2009
Judeţ: Iasi
Rochia mea: -
Restaurant: -
Vizualizare profil

Re: Nasii trebuie sa fie cununati la biserica ?

Mesajde siminaa » 28/05/2009 12:48 pm

Cand ne alegem nasii toti vrem sa fie buni prieteni, tineri...dar trebuie tinut cont si de biserica...altfel de ce ne mai cununam religios? Nasii trebuie sa fie casatoriti si nu pentru ca altfel aduce ghinion ci pentru ca ei sunt exeplul nostru si indiferent ca preotii sunt deschisi la minte/ moderni (cum vreti sa-i numiti) nu cred ca ar trebui sa accepte nasi necununati si nici nunti in post....E doar parerea mea :)

just_alinutzaa

Data nunţii: 22/08/2009
Judeţ: BUCURESTI
Restaurant: royal
Vizualizare profil

Mesajde just_alinutzaa » 31/05/2009 9:28 pm

se spune depsre nasi k-s parinti spirituali...si trb sa fie o familie unita k sa dea un exemplu bun..blabla
Ajutati-ma sa-mi cresc plantatia de cafea, va rog:
http://lumeacafelei.eva.ro/plantatia-lui-just_alinutzaa

madacraiova

Data nunţii: 23/08/2009
Judeţ: Dolj
Vizualizare profil

Mesajde madacraiova » 01/06/2009 5:28 pm

Stiti de fapt de ce tre sa fie cununati?Nasi sunt pt noi un exemplu,asa ii vede biserica.Locuirea impreuna a 2 pers necununate religios se cheama adulter,in limbaj bisericesc,adica e un pacat grav.Cununia sfinteste legatura dintre miri,o binecuvinteaza si nu se face pt ca asa e traditia,cel putin eu nu o fac asa.La catolici nu e obligatoriu.
Nasi avem pe fratele sotului meu si nu vad de ce ar fi o problema.Bine fiecare cu superstitiile lui.

andreeaa04

Data nunţii: -
Judeţ: -
Vizualizare profil

Mesajde andreeaa04 » 02/06/2009 3:03 pm

Ei fetelor, am fost in sfarsit la biserica si am intrebat dar se pare ca nu, religia ortodoxa nu permite ca nasii sa nu fie cununati in fata lui D-zeu.
Asa ca dupa ce am primit confirmarile necesare, ne-am indreptat atentia catre alti nasi si speram sa fie totul bine. Pana la urma nasii sunt parintii spirituali si trebuie sa fie mai in varsta decat noi si sa sa inteleaga bine rolul lor...

cristina_adriana

Data nunţii: 16/10/2010
Judeţ: Constanta
Restaurant: orient express
Vizualizare profil

Mesajde cristina_adriana » 04/06/2009 3:06 pm

Nasii trebuie sa fie cununati in primul rand pentru ca sunt parintii spirituali si in al doilea rand pentru ca dau cununia mai departe de aceea nu se accepta ca nasii sa nu fie cununati religios. Sincera sa fiu nu am auzit de preoti care sa accepte ca nasii sa nu fie cununati religios. Si se mai poate intr-un fel. Nasii nu trebuie sa fie neaparat sot si sotie. De exemplu, o femeie poate sa cunune cu fiul ei daca ea este cununata religios si indiferent daca fiul ei este casatorit sau nu. Asta este doar un exemplu.
Si important este sa te intelegi bine cu nasii. Eu una nu am vrut sa avem nasi in varsta si ne-a ajutat Dumnezeu si ne-am gasit nasi tineri cu care tinem foarte mult legatura si ne intelegem bine chiar daca mai e destul pana la nunta.
Sper sa va rezolvati problemele si tineti minte ca lucrurile astea trebuie rezolvate din timp sau s-ar putea sa va alegeti cu o pereche de nasi care sa nu va placa deloc. Cunosc cazuri. Pupici!!!

Ramy

Data nunţii: 08/05/2010
Judeţ: Mures
Restaurant: "la angela"
Vizualizare profil

Mesajde Ramy » 05/06/2009 5:52 pm

andreeaa04 scrie:Buna fetelor,
Sper sa ma puteti ajuta sa ma lamuresc cu problema nasilor. Cu toate ca am nunta peste doar cateva luni, nu am stabilit inca nasii de cununie din cauza a diverse motive.
Noi avem niste nasi pe care ni i-am dori foarte mult, dar din pacate nu sunt cununati la biserica, imi puteti da un sfat ? Ce stiti despre asta ? Se poate sa fim cununati de nasi care sunt doar cununati civil?

te salut draga mea!ei uite ca noi am fost nasi de cununie chiar daca nu suntem casatoriti!!!nu a fost nici o problema!totul depinde de preotul care va cununa,el trebuie sa fie de acord!casa de piatra !!!poza e facuta chiar in ziua cand am cununat,a fost o nunta fff reusita!la fel va dorim si voua,pupici!
http://www.karena.ro/concurs/castiga_o_ ... galerie/87

ssimmona

Judeţ: Prahova
Restaurant: vienna cafe ploiesti
Vizualizare profil

Mesajde ssimmona » 07/06/2009 5:01 pm

Hmmm....am si eu o nelamurire.. inca nu am vorbit cu preotul....
Exista vreun impediment in cazul in care nasii sunt casatoriti religios, dar in religia catolica? De fapt si sotul meu tot catloic e, si ne vom casatori in biserica ortodoxa, insa fiecare isi va pastra religia lui in continuare! Eu cunosc un caz similar cu al nostru in care s-a putut! Voi ce stiti? :?:

Gaburoi

Data nunţii: 10/10/2009
Judeţ: Suceava
Vizualizare profil

Mesajde Gaburoi » 10/06/2009 9:11 am

Eu din cate stiu se poate ssimona, dar cel mai bine ca sa nu ai surprize sa mergi la preot si sa intrebi....si DA intr-adevar nasii trebuie sa fie cununati religios ...asa cum au mai zis si alte miresici de pe aici nasii de cununie vor fi un exemplu pentru noi !

ssimmona

Judeţ: Prahova
Restaurant: vienna cafe ploiesti
Vizualizare profil

Mesajde ssimmona » 10/06/2009 4:06 pm

Multumesc, Gaburoi!
Ieri nu l-am gasit pe preot, astazi il caut din nou! Mersi mult, m-am mai interesat si in principiu se poate! :)

nick126

Judeţ: -
Vizualizare profil

Mesajde nick126 » 02/07/2009 3:15 pm

eu va spun asa ca multi preoti te induc in eroare pentru ca okii lor sticlesc a bani...sunt student la teologie si va spun ca trebuie neaparat ca nasii sa fie casatoriti, altfel Taina Cununiei NU ESTE VALIDA...la fel si la Botez...cred ca e primejdios ca oricine sa isi dea cu parerea socotind Biserica si deci sufletul si mantuirea blabla..

AnteriorUrmătorul