Înregistrare   •  Am uitat parola   •  Ajutor

Nasii trebuie sa fie cununati la biserica ?

andreeaa04

Data nunţii: -
Judeţ: -
Rochia mea: -
Restaurant: -
Vizualizare profil

Nasii trebuie sa fie cununati la biserica ?

Mesajde andreeaa04 » 04/05/2009 2:40 pm

Buna fetelor,
Sper sa ma puteti ajuta sa ma lamuresc cu problema nasilor. Cu toate ca am nunta peste doar cateva luni, nu am stabilit inca nasii de cununie din cauza a diverse motive.
Noi avem niste nasi pe care ni i-am dori foarte mult, dar din pacate nu sunt cununati la biserica, imi puteti da un sfat ? Ce stiti despre asta ? Se poate sa fim cununati de nasi care sunt doar cununati civil?

just_alinutzaa

Data nunţii: 22/08/2009
Judeţ: BUCURESTI
Restaurant: royal
Vizualizare profil

Re: Nasii trebuie sa fie cununati la biserica ?

Mesajde just_alinutzaa » 04/05/2009 2:43 pm

Mey, nasii trb sa fie cununati neaparat la biserica, altfel nu va poate cununa...daca era un botez nu era nicio problema.
Ajutati-ma sa-mi cresc plantatia de cafea, va rog:
http://lumeacafelei.eva.ro/plantatia-lui-just_alinutzaa

andreealina

Judeţ: Maramures
Vizualizare profil

Mesajde andreealina » 04/05/2009 3:15 pm

andreeaa04 scrie:Buna fetelor,
Sper sa ma puteti ajuta sa ma lamuresc cu problema nasilor. Cu toate ca am nunta peste doar cateva luni, nu am stabilit inca nasii de cununie din cauza a diverse motive.
Noi avem niste nasi pe care ni i-am dori foarte mult, dar din pacate nu sunt cununati la biserica, imi puteti da un sfat ? Ce stiti despre asta ? Se poate sa fim cununati de nasi care sunt doar cununati civil?

la mine toti nasii sunt cunumati la biserica,dar asta a fost doar o coincidenta;eu am auzit ca depinde de biserica unde te casatoresti,am o cunostinta care vroia sa faca la o biserica cununia religioasa si nu a vrut sa-i cunune pt ca nu erau nasii casatoriti,au mers la o alta biserica si nu au fost probleme!cunosc mai multi care au avut nasi necununati!cel mai sigur intreaba prima un preot

todirisca_mihaela

Data nunţii: -
Judeţ: Botosani
Vizualizare profil

Mesajde todirisca_mihaela » 04/05/2009 8:38 pm

nasii sunt parintii spirituali de aceea trebuie sa fie cununati la biserica

alee2_alina

Data nunţii: 19/09/2009
Vizualizare profil

Mesajde alee2_alina » 04/05/2009 10:02 pm

buna fete...noi avem nunta in septembrie 19 si pana acum o saptamana nu aveam nasi din acelasi motiv, prietenii nostri cei mai buni nu sunt cununati decat civil si intreband la biserica ni s-a confirmat ca nu se poate efectua cununia religioasa..nasol atata dezamagire..dar am gasit alta pereche la fel de misto si s-a rezolvat, ne vor fi ei...s-ar putea sa se poata la anumite biserici dar eu nu as fi facut-o pentru ca imi statea pe creieras ca nu se infaptuieste cununia in fata lui Dumnezeu asa cum este normal..doar este o data in viata....iti doresc bafta si sfatul meu ca sa va simtiti si voi impliniti...cautati altii nasici:)

pupicei

Roxallanna

Judeţ: Hunedoara
Vizualizare profil

Mesajde Roxallanna » 05/05/2009 7:59 pm

andreeaa04 scrie:Buna fetelor,

Ma casatoresc in august anul acesta si, din pacate, nici eu nu am gasit nasi casatoriti. Astfel, mi-am ales o pereche de nasi necasatoriti. Am fost la biserica, am vorbit cu preotul si a pana la urma a fost de acord.
Parerea mea este ca daca tu crezi ca acei prieteni necununati merita, atunci cauta o biserica care oficiaza acea slujba.
Sau mai am o solutie: ia-ti doua perechi de nasi. Unii cununati, ceilalti nu.

ellakosta

Data nunţii: 23/05/2009
Locaţie: Bucuresti
Restaurant: doi cocosi
Vizualizare profil

Mesajde ellakosta » 06/05/2009 12:35 pm

Nasii trebuie sa fie cununati religios. Bineinteles ca popii sunt oameni si multi fac de capul lor, e plin acum de nunti in posturi, in doliu etc. Contra bani merge orice.

Dar daca cineva vrea sa se casatoreasca cum trebuie, ar trebui sa faca cum se cere. Altfel nu vad sincer de ce tine atat de mult la cununia religioasa, cand nu e obligatorie prin lege.
Ghinionul e ca m-am nascut printesa intr-o familie saraca... :))

andreealina

Judeţ: Maramures
Vizualizare profil

Mesajde andreealina » 06/05/2009 4:02 pm

mai fetelor,eu nu cred ca asta conteaza cel mai mult,daca nasii sunt casatoriti sau nu... :idea: principalul este sa te intelegi bine cu ei ,sa-ti fie prieteni(zic eu).ce folos sa-ti pui nasi casatoriti dar sa nu ai prea multe in comun cu acele persoane :roll: ;hai sa fim seriosi...iar chestia ca aduce ghinion eu nu cred!depinde cum isi face(intretine) fiecare,casnicia!

just_alinutzaa

Restaurant: royal
Vizualizare profil

Mesajde just_alinutzaa » 06/05/2009 10:14 pm

andreealina scrie:mai fetelor,eu nu cred ca asta conteaza cel mai mult,daca nasii sunt casatoriti sau nu... :idea: principalul este sa te intelegi bine cu ei ,sa-ti fie prieteni(zic eu).ce folos sa-ti pui nasi casatoriti dar sa nu ai prea multe in comun cu acele persoane :roll: ;hai sa fim seriosi...iar chestia ca aduce ghinion eu nu cred!depinde cum isi face(intretine) fiecare,casnicia!

Nu este vb numai de faptul k trb sa te intelegi bine cu ei...casatoria lor este importanta..asa cere biserica, sunt rare cazurile in care se accepta nasii necasatoriti.
Ajutati-ma sa-mi cresc plantatia de cafea, va rog:
http://lumeacafelei.eva.ro/plantatia-lui-just_alinutzaa

ellakosta

Data nunţii: 23/05/2009
Locaţie: Bucuresti
Restaurant: doi cocosi
Vizualizare profil

Mesajde ellakosta » 07/05/2009 1:46 pm

andreealina scrie:mai fetelor,eu nu cred ca asta conteaza cel mai mult,daca nasii sunt casatoriti sau nu...

Conteaza, pentru ca nasii trebuie sa fie parintii spirituali, si trebuie sa fie casatoriti pentru a avea experienta in asta, sa te poata sfatui la nevoie. Asta e de fapt ideea de baza.
Ghinionul e ca m-am nascut printesa intr-o familie saraca... :))

Următorul