Înregistrare   •  Am uitat parola   •  Ajutor

Cum alegem nasii?

Gilda

Data nunţii: 05/06/2010
Judeţ: Mures
Rochia mea: -
Restaurant: Angela
Vizualizare profil

Cum alegem nasii?

Mesajde Gilda » 09/06/2009 11:30 pm

Buna fetelor,nunta mea va fi anul viitor si am o nelamurire in ceea ce priveste nasii?!?Trebuie sa fie neaparat din familie sau pot fi si prieteni apropiati.....trebuie sa ma decid sa-i anunt.....din timp......Va rog ajutati-ma si lamuriti-ma,fiindca dupa traditie nasi de botez sunt si nasi de cununie.Pupici. ;)

Gaburoi

Data nunţii: 10/10/2009
Judeţ: Suceava
Restaurant: -
Vizualizare profil

Re: Cum alegem nasii?

Mesajde Gaburoi » 10/06/2009 9:07 am

Gilda scrie:Buna fetelor,nunta mea va fi anul viitor si am o nelamurire in ceea ce priveste nasii?!?Trebuie sa fie neaparat din familie sau pot fi si prieteni apropiati.....trebuie sa ma decid sa-i anunt.....din timp......Va rog ajutati-ma si lamuriti-ma,fiindca dupa traditie nasi de botez sunt si nasi de cununie.Pupici. ;)

Nu este neaparat sa urmezi traditia, important este ca tu sa-ti alegi nasii cu care sa te intelegi, sa le poti cere un sfat, sa-ti fie apropiati! Asta e cel mai important! Mult succes

just_alinutzaa

Data nunţii: 22/08/2009
Judeţ: BUCURESTI
Restaurant: royal
Vizualizare profil

Mesajde just_alinutzaa » 10/06/2009 11:17 am

Inainte sa-i alegi sa te gandesti, k ei vor fi pt voi k niste parinti sprituali, trb sa aveti o relatie apropiata, sa fiti si prieteni, sa va intelegeti super bine...
.....nu cred k ar trb sa ne alegem nasii doar de dragul de-ai avea sau din obligatie...
...la mine, de exemplu, nu prea ii vroiam pe nasii prietenului, pt k nu aveam nicio relatie cu ei, in afara de "buna ziua" ...si asa ne-am orientat catre niste prieteni, de care suntem super incantati!!!
Ajutati-ma sa-mi cresc plantatia de cafea, va rog:
http://lumeacafelei.eva.ro/plantatia-lui-just_alinutzaa

ellakosta

Data nunţii: 23/05/2009
Locaţie: Bucuresti
Judeţ: BUCURESTI
Restaurant: doi cocosi
Vizualizare profil

Mesajde ellakosta » 10/06/2009 11:32 am

Din cate stiu, chiar nu se recomanda sa iti alegi nasii din familie... Io cred ca cel mai bine iti alegi nasii dintre prietenii cu care te intelegi ft bine si cu care te vezi des, neaparat tre sa ai o relatie apropiata cu ei. Deci cineva de varsta apropiata.

Pe vremuri era obiceiul ca nasii sa fie cu o generatie in urma, sa aiba experienta... dar in cele mai multe cazuri intervenea ruptura dintre generatii si am vazut si familii care nu mai vorbisera cu nasii lor de ani de zile.
Ghinionul e ca m-am nascut printesa intr-o familie saraca... :))

Riada22

Data nunţii: 26/07/2009
Judeţ: Iasi
Vizualizare profil

Mesajde Riada22 » 10/06/2009 8:21 pm

cand aud aceste discutii cu alesul nasilor:pai in ziua de azi iti permiti sa-i mai alegi,zici mersi ca ai gasit pe cineva care sa va cunune,ca e foarte greu.o sora de a mea a stat 4 ani necununata pt ca nu gasea nasi,cealalta a gasit nasi,dar i-a lasat cu 2 luni inainte de nunta pe motiv ca nu mai au bani pe mine m-a infricosat tare povestea asta cu nasii imi era frica sa nu cumva sa nu gasim nici noi dar am avut un pic mai mult noroc si am gasit un prieten al sotului meu care a zis din prima "da va cunun" si m-ai spunea cineva pe aici ca trebuie sa te intelegi super bine cu nasii nu e neaparata nevoie e bine ca sunt ca au acceptat si atat.ce se intampla dupa nunta nu mai conteaza important e ca ne-am indeplinit scopul

sonnys

Data nunţii: 21/08/2010
Judeţ: Valcea
Restaurant: ok
Vizualizare profil

Mesajde sonnys » 11/06/2009 6:27 pm

buna! eu am auzit ca nasii de botez ai mirelui trebuie sa fie nasii de cununie. acest 'trebuie' a degenerat de la un timp. desi soacra mea vrea nsii de botez ai baiatului, noi o sa alegem niste prieteni f apropiati. asa consider eu ca e bine, sa fie o relatie stransa , nu niste nasi formalo :) multa bafta

raluk24muraru

Data nunţii: 15/08/2009
Judeţ: Brasov
Restaurant: un baiat si o fata-tohanu nou,jud brasov
Vizualizare profil

Mesajde raluk24muraru » 11/06/2009 8:48 pm

NASII,persoane importante in ziua nuntii si mai ales dupa.....eu si sotul meu nu ne-am gandit niciodata sa alegem ca nasi de cununie pe cei de botez nici ai mei nici ai lui.nasi ar trebui sa alegem pe prietenii cei mai buni cu care ne intelegem ok,cu care putem vorbi orice,care ne pot asculta si ne pot da sfaturi.nasii sunt parintii spirituali,noi ne-am ales o pereche de nasi cu care ne mandrim,sunt o familie frumoasa,2persoane de gasca si......atat.ganditi-va bine inainte la alegerea voastra!bafta

madacraiova

Data nunţii: 23/08/2009
Judeţ: Dolj
Vizualizare profil

Mesajde madacraiova » 12/06/2009 2:00 pm

Riada22 scrie:cand aud aceste discutii cu alesul nasilor:pai in ziua de azi iti permiti sa-i mai alegi,zici mersi ca ai gasit pe cineva care sa va cunune,ca e foarte greu.o sora de a mea a stat 4 ani necununata pt ca nu gasea nasi,cealalta a gasit nasi,dar i-a lasat cu 2 luni inainte de nunta pe motiv ca nu mai au bani pe mine m-a infricosat tare povestea asta cu nasii imi era frica sa nu cumva sa nu gasim nici noi dar am avut un pic mai mult noroc si am gasit un prieten al sotului meu care a zis din prima "da va cunun" si m-ai spunea cineva pe aici ca trebuie sa te intelegi super bine cu nasii nu e neaparata nevoie e bine ca sunt ca au acceptat si atat.ce se intampla dupa nunta nu mai conteaza important e ca ne-am indeplinit scopul

ba tre sa te intelegi cu ei!si stii de ce ?pt ca ei o sa-ti boteze copilul sau copii(asta daca nu vrei alti nasi,lucru pe care eu nu l-as face),plus ca o sa trebuiasca sa va mai intalniti si dupa cu diferite ocazii.daca o sa va certati dupa cum osa te mai uiti in pozele de la nunta?daca nu-ti plac nu o sa-ti placa nici amintirile de la nunta ta.o spun pentru ca vara mea asa apatit si nu e deloc comod.

madacraiova

Vizualizare profil

Mesajde madacraiova » 12/06/2009 2:06 pm

ellakosta scrie:Din cate stiu, chiar nu se recomanda sa iti alegi nasii din familie... Io cred ca cel mai bine iti alegi nasii dintre prietenii cu care te intelegi ft bine si cu care te vezi des, neaparat tre sa ai o relatie apropiata cu ei. Deci cineva de varsta apropiata.

Pe vremuri era obiceiul ca nasii sa fie cu o generatie in urma, sa aiba experienta... dar in cele mai multe cazuri intervenea ruptura dintre generatii si am vazut si familii care nu mai vorbisera cu nasii lor de ani de zile.

De ce?Noi avem ca nasi pe fratele sotului si am intrebat si preotul,ne-a zis ca nu conteaza din moment ce sunt cununati,au o relatie familiala buna,si in plus faptul ca sunt rude apropiate nu aduc nenorocire sau altceva de genu ba din contra.Dumnezeu binecuvinteaza pe cei care cununa si aduce bunastare in familia lor,la fel si pe cei ce se cununa!

madacraiova

Vizualizare profil

Mesajde madacraiova » 12/06/2009 2:14 pm

Noi am avut ceva probleme cand ne-am ales nasii.Din primu moment ii doream ca nasii pe actualii,insa socrii mei au spus ca trebuie intrebati nasii lor.Nu prea ma incanta ideea pt ca sunt din alt oras si nu-i vazusem in viata mea,insa a trebuit sa facem ca ei.Nasii lor n-au vrut si am fost foarte fericita!Asa am ajuns sa amnasii pe care ii doream!Sunt super de treaba si ne intelegem foarte bine!

Următorul